Přeprava tekutin v letadle

Letíte do Říma? Kolik tekutin si nově můžete vzít do letadla

Pokud cestujete letadlem na trase Praha–Řím, měli byste vědět, kolik tekutin si můžete vzít s sebou do kabiny. Od 31. ledna 2014 se pravidla nepatrně mění. Platí nejen na letišti v Římě, ale ve všech státech Evropské unie včetně Letiště Václava Havla Praha. Nápoje, polévky, krémy nebo gely si můžete vzít do letadla pouze v lahvičkách, které nepřesahují objem 100 mililitrů. Všechny tyto nádoby navíc musejí být uložené v průhledném uzavíratelném sáčku.

Změny v přepravě tekutin od 31. ledna 2014

  • Parfém nebo jiné zboží koupené na letišti musí mít účtenku a označený obal.

Pokud si koupíte zboží tekutého, gelového či aerosolového charakteru v letištním obchodě, musí být uloženo společně s účtenkou do speciálního průhledného obalu – tzv. STEBu, tak jak tomu bylo dosud. Změna spočívá v tom, že každý tento obal musí mít označení letiště, na kterém si zboží kupujete. Pokud s nakoupeným zbožím přestupujete, pak vám zbpoží zkontroluje speciální skener. Kontrolou musí projít i zboží pořízené na letišti v Praze, a to i tehdy, pokud jste jej koupili před více než třemi hodinami.

  • Jídlo pro děti a léky nad 100 ml zkontroluje skener.

Druhá změna se týká přepravy dětského jídla a léků na palubě letadla v kabinovém zavazadle. Všechny tyto tekutiny v objemu nad 100 ml budou kontrolovány pomocí již zmíněných speciálních skenerů.

Kde hledat v Praze na letišti speciální skener

Speciální skener najdete v Terminálu 2, kde je centrální bezpečnostní kontrola. Hledejte označení „Medical line“ – prostor určený pro kontrolu dětské stravy a léků nad 100 ml. V Terminále 1 budou skenery ve všech odletových čekárnách a jsou k dispozici na přestupu.

S sebou na palubu jen objem do 100 ml

Přísný limit na tekutiny platí dál.

  • V kabinovém zavazadle můžete přepravovat běžné tekutiny, aerosoly a gely jen v nádobách o objemu maximálně 100 mililitrů, uložené v jednom průhledném plastovém sáčku o objemu maximálně 1 litr, který lze opakovaně uzavřít.
  • Před bezpečnostní kontrolou musíte veškeré tekutiny, aerosoly a gely vyjmout z kabinového zavazadla a nechat zkontrolovat.
  • Pokud přesáhnou limit objemu 100 mililitrů na jeden kus či sáčku maximálně 1 litru, nebo je cestující po upozornění nepředloží k samostatné kontrole mimo zavazadlo, jsou podle legislativy zakázanými předměty a jejich přeprava nebude povolena.